Достапни линкови

Лавров против воздушните напади во Сирија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека американските воздушни напади во Сирија би можело да ги попречат контра терористичките напори на владата во Дамаск. Претходно во Вашингтон беше соопштено дека Соединетите држави решиле да дозволат воздушни напади во одбрана на сириските бунтовници обучувани од американски војници од сите нивни непријатели, вклучувајќи ги и силите лојални на режимот на претседателот Башар ал Асад. Според Лавров, милитантите на Исламската држава се најголемата опасност во Сирија.

XS
SM
MD
LG