Достапни линкови

Годишнина од операцијата „Бура“ во Хрватска


архивска снимка

Денеска се навршуваат 20 години од операцијата „Бура“. Таа почна на 4 август 1995 година кога хрватската армија изврши напад во Книн врз Војската на таканаречената Српска Краина. Хрватска овој ден го слави како Денот на победата и ќе организира голема воена парада. Во Србија пак, 5 август се одбележува со парастос за убиените во операцијата и за прогонот на околу 200 илјади Срби од Хрватска.

XS
SM
MD
LG