Достапни линкови

Седница на Собранието на Косово за Специјалниот суд


Премиерот на Косово Иса Мустафа изјави синоќа дека владејачката коалиција имала потребен број гласови на денешната седница на Собранието да го усвои амандманот 24 на Уставот на Косово со што се отвора патот за основање Специјален суд кој ќе им суди на бившите високи претставници на ОВК за евентуални злосторства. „Мислам дека имаме мнозинство. Станува збор за закон со кој ние презедовме една меѓународна обврска која треба да ја исполниме“, изјави Мустафа.

XS
SM
MD
LG