Достапни линкови

Вонредна состојба во Калифорнија поради пожарите


Гувернерот на американската држава Калифорнија прогласи вонредна состојба откако повеќе од 20 големи пожари избија во повеќе северни делови од државата. Гувернерот Џери Браун соопшти дека години долгата суша и екстремните температури создале услови пожарите да се шират. Околу 8000 илјади пожарникари се борат со огнот. Властите соопштија дека еден пожарникар загинал денеска во гасењето на пожар во североистичниот дел.
Според надлежните пожарот излегол од контрола северно од Сан Франциско и повеќе од 650 луѓе ги напуштиле своите домови.

XS
SM
MD
LG