Достапни линкови

САД уништи стратегиски мостови на ИД


Група за мониторинг вели дека при денешните воздушни напади на коалицијата предводена од САД унипштени се клучни мостови кои ги користи милитантната група на Исламската држава во сирискиот град Абу Камал, во близина на границата со Ирак. „Овие мостови се стратегиски важни за двиожењата на ИД меѓу АБу Камал и Ирак“, рече Рами Абдел Рахман, директорот на сисиската Опсерваторија за човекови права. Пентагон ги потврди нападите во таа област. Висок офицер на САД вели дека воздупните напади ќе има големо влијание врз способностите на ИД да вршат операции во соседната ирачка провинција Анбар.

XS
SM
MD
LG