Достапни линкови

Ердоган во посета на Кина


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера во Пекинг се сретна со кинескиот претседател Си Џинпинг. Двајцата лидери се согласиле да ја зацврстат соработката во борбата против тероризмот и шверцот на луѓе. Илјадници припадници на кинеското исламско малцинство Ујгури во изминативе години ја напуштиле Кина и заминале за Турција поради, како што наведуваат, етничките насилства во нивниот регион. Кинеските власти ги обвинуваат ујгурите дека сакаат да се отцепат од Кина.

XS
SM
MD
LG