Достапни линкови

САД и Киригистан разговараат за билатералниот проблем


Високи функционери на САД и Киригистан денеска во Бишкек разговараат за билатералниот проблем кој настан меѓу двете земји пред извесно време. Американскиот помошник заменик државен секретар за Јужна и Централна Азија Ричард Хоагленд, и заменик министерот за надворешни работи на Киргистан Аскар Бешимов се фокусирани на неодамнешната одлука на Киргистан да го раскине договорот за соработка со САД, соопштија до Министерството за надворешни работи на Киргистан. Владата на Киргистан формално го раскина договорот за соработка со САД од 1993, откако Вашингтон му додели престижна награда за човекови права на Азимјан Аскаров, етнички Узбек кој е во затвор во Киргистан.

XS
SM
MD
LG