Достапни линкови

Курдите против турските „безбедни зони“ во Сирија


Селахатин Демиртас, лидерот на турската про-курдска Демократска партија изјави дека „безбедните зони“ кои ги креираат Турција и Соединетите држави во северна Сирија е обид на Анкара да ги запре Курдите да создадат своја територија. Демиртас за Би Би Си рече дека воените операции на Турција против милитантите на Исламска држава се за да се создадат тампон зони на дел од југоисточната граница на Турција и дека тоа е покритие за да се нападнат бунтовните на ПКК.

XS
SM
MD
LG