Достапни линкови

ОБСЕ бара услови за функционирање во источна Украина


Специјалната мисија на ОБСЕ во Украина денеска повторно апелираше до сите страни во вооружениот конфликт во источна Украина да гарантираат услови за функционирање на мисијата, откако еден нејзин службеник е ранет за време на размената на оган. Од мисијата велат дека набљудувачите на ОБСЕ се нашле под оган безброј пати, иако сите страни знаат за нејзиното присуство.

XS
SM
MD
LG