Достапни линкови

САД - Русија го разгорува конфликтот во Украина


САД тврдат дека Русија продолжува да долева масло на огнот на конфликтот во Украина и покрај договорот за примирје, потпишан во февруари во Минск. Американскиот амбасадор во Украина, Џефри Пјат денеска за време на брифинг со новинарите рече дека акциите на Русија во Украина се непредвидливи и неодговорни. Амбасадорот ја повика Русија и проруските сепаратисти во источна Украина да го спроведат договорот.

XS
SM
MD
LG