Достапни линкови

Унгарската ограда може да спречи 300 илјади мигранти


Доколку на границата со Србија не се подигне граница, во Унгарија до крајот на годината може да влезат околу 300 илјади мигранти, изјави денеска портпаролот на унгарската Влада, Золтан Ковач.

„Повеќе од 95 илјади луѓе илегално ја преминаа границата до минатиот викенд, а времената ограда на границата би можела да биде ефикасен начин за решавање на ваквиот „прилив“, вели портпаролот.

XS
SM
MD
LG