Достапни линкови

Русија забрани увоз на цвеќе од Холандија


Русија го забрани увозот на сечено цвеќе од Холандија. Руското надзорно тело за земјоделство соопшти дека холандските цвеќиња биле заразени со забранети организми. Забраната би можела да ја чини Холандија десетици милиони долари годишно.

Односите меѓу Москва и Холандија се затегнаа минатата година по соборувањето на малезискиот авион над источниот дел на Украина. Најголем дел од загинатите патници беа холандски граѓани, а Западот тврди дека авионот бил соборен од страна на проруските сепарати.

XS
SM
MD
LG