Достапни линкови

ЕЦБ не дозволи отворање на Атинската берза


Европската централна банка (ЕЦБ) не го прифати барањето на Банката на Грција и Комисијата за пазар на капиталот, за повторно отворање на Атинската берза без ограничување за грчките инвеститори, кои нема да можат да ги користат постоечките депозитни сметки за купување на акции.

Според истите извори, берзата ќе се отвори со ограничувања за една недела, а потоа ситуацијата ќе се преиспитува.

XS
SM
MD
LG