Достапни линкови

САД ќе започнат со обука на украинските војници


САД ќе започнат со обука на украинските војници оваа есен како дел од проширувањето на нивната вклученост во оваа земја, соопшти вчера Стејт департментот. Мал број американски војници веќе се во Украина каде што ги обучуваат силите на Националната гарда, но според новиот план обуката ќе ги опфати и редовните единици. Со тоа вкупното чинење на американската помош за државата која се бори против проруските сепаратисти ќе достигне 244 милиони долари од минатата година. Обуката ќе се одвива на западот на Украина, далеку од фронтот и нема да значи голема промена на американската стратегија. Американските власти велат дека нема да ѝ помагаат на Украина со нова опрема или оружје, туку ќе се фокусираат на неборбена помош.

XS
SM
MD
LG