Достапни линкови

Таџикистан бара помош по поплавите


Tajikistan -- Living in tents. Residents Shughnan district of Badakhshan region after floods, 19July2015

Властите во Таџикистан ги повикаа дипломатските мисии и меѓународните организации да помогнат на земјата по поплавите и лизгањето на земјиштето во кое загинаа седум луѓе, а пет се водат за исчезнати. Властите денеска велат дека штетите се проценуваат на 100 илјади долари. Вчера премиерот на Таџикистан оцени дека штетите од непогодата изнесуваат повеќе од 50 милиони долари. Луѓето кои останале без покрив на главата се сместени во кампови.

XS
SM
MD
LG