Достапни линкови

Две жени кандидатки за претседател на Тајван


Тајван е подготвен да ја изгласа првата жена претседател откако двете најголеми партии во земјата, номинираа жени кандидатки за престојните претседателски избори во јануари 2016 година. Владеачката националистичка партија ја одбра кандидатката Хунг Чу Чи. Таа е поранешна учителка и сегашен заменик претседател на законодавниот дом. Нејзина ривалка ќе биде Тсаи Инг Вен од опозициската Демократската прогресивна партија.

XS
SM
MD
LG