Достапни линкови

Доњецк повторно мета на бомбардирање


Украинската војска и проруските сепаратисти во источна Украина меѓусебно се обвинуваат за бомбардирањето на 19 јули на населените места во Доњецк. Бунтовниците се жалат на жестоки бомбардирања, кои се прв ваков напад врз центарот на градот по договорот за прекин на огнот во февруари, при што загинале еден цивил, уништени се неколку згради и запалени пожари. Украинскиот воен портпарол соопшти армијата пресретнала бунтовнички оган.

Над 6500 луѓе загинаа од почетокот на конфликтот кој избувна во источниот дел наУкраина

XS
SM
MD
LG