Достапни линкови

Камерон: Британија треба повеќе да се бори против ИСИС


Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави дека сака Велика Британија да преземе поголема улога во уништувањето на екстремистите припадници на ИСИС во Сирија. Тој во интервју за американската НБСвели дека „ние треба да го уништиме овој калифат без разлика дали е во Ирак или во Сирија“. Камерон не успеа да добие од Парламентот одобрение за воена акција против силите на сирискиот претседател Башар ал Асад во 2013-та година.

XS
SM
MD
LG