Достапни линкови

Пакистан ја обвинува Индија за прекршување на договореното


Пакистан ја обвинува Индија за серија на провокации со прекршување на договорот за прекин на огнот, на само неколку дена откако загинаа најмалку 5 луѓе од двете страни на границата. Министерството за надворешни работи соопшти дека вчера индиски воени трупи отвориле оган на пограничната линија. Во соопштението не се спомнуваат жртви. Индија,пакги негира на ваквите обвинувања, тврдејќи дека судирот бил инициран од Пакистан.

Пред три дена загинаа четири цивили во артелериски оган што ги погоди пакситанските села кои се во близина на градот Сиалк. Исламабад ги обвини идниските сили за инцидентот.

XS
SM
MD
LG