Достапни линкови

Шојбле: Не сум во конфликт со Меркел поради Грција


Германскиот министер за финансии Вофганг Шојбле тврди дека неговиот цврст став кон потребата за штедење во Грција е исправен и негира дека е во конфликт со канцеларката Ангела Меркел. Тој во интервју за Шпигел ги негира обвинувањата дека Грција била третирана како колонија или дека имало влијание врз нејзините демократски процедури. Тој останува на ставот дека на Грција ќе и биде подобро да ја напушти еврозоната, но во јавноста не се залагаше против одлуката на германскиот Парламент, кој го одобри третиот пакет помош за владата на Ципрас.

XS
SM
MD
LG