Достапни линкови

Уапсени над 400 луѓе во Саудиска Арабија


Илустрација

Саудиските власти соопштија дека се уапсени 431 луѓе. Тие се осомничени дека се инволвирани во ИСИС со што, како што тврдат властите, се спречени напади врз џамии, безбедносни сили и дипломатски мисии. Министертвото за внатрешни работи на Саудиска Арабија, соопшти дека со полициската акција, успеале да демонтираат терористичка организација направена од кластери на терористички ќелии поврзани со Исламската држава (ИСИС).

Претходно ИСИС ја презеде одговорноста за нападот со автомобил бомба копј се случи пред два дена во близина на највисоко обебзедениот затвор во Саудиска Арабија при што загинаа три лица.

XS
SM
MD
LG