Достапни линкови

Британија сака да ја отвори амбасадата во Техеран


Британскиот премиер Дејвид Камерон

Британскиот премиер Дејвид Камерон му рекол на иранскиот претседател Хасан Рохани дека нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили претставува нов почеток во односите меѓу двете земји. Во телефонскиот разговор, како што е соопштено, Камерон му кажал дека Лондон останува посветен на можноста за повторно отворање на британската амбасада во Техеран. Дипломатските односи меѓу Иран и Британија беа прекинати откако ирански демонстранти влегоа во британската амбасада во ноември 2011 година.

XS
SM
MD
LG