Достапни линкови

СБ на ОН ќе гласа за иранскиот нуклеарен договор


Советот за безбедност на Обединетите нации в понеделник ќе гласа за резолуција во врска со нуклеарниот договор со Иран. Во нацрт резолуцијата се спомнува ограничувањето на иранската нуклеарна програма, но останува ембаргото за оружје, како и забраната за снабдување на Иран со технологија за ракетни системи. Претходните седум резолуции ќе бидат стопирани откако Меѓународната агенција за атомска енергија ќе верификува дека Иран ги спроведува нуклеарните рестрикции.

XS
SM
MD
LG