Достапни линкови

Јеменските власти во егзил се вратија во Аден


Дел од јеменските власти кои беа во егзил се вратиле во земјата откако бунтовниците Хути се повлекоа од поголемиот дел од градот Аден. Извештаите велат дека неколку министри придружувани од службите за разузнавање со хеликоптер слетале во воена база во близина на Аден. Неименуван владин извор вели дека претседателот Абд Рабу Мансуд Хади кој исто така е во егзил наредил да се подготви безбедносна ситуација и да се обезбеди стабилност за да се заживеат институциите во Аден.

XS
SM
MD
LG