Достапни линкови

Обама му заблагодари на Путин за нуклеарниот договор со Иран


Американскиот претседател Барак Обама му заблагодари на рускиот претседател Владимир Путин за важната улога на неговата земја во финализирањето на договорот за иранската нуклеарна програма. Во интервју за весникот „Њујорк тајмс“ Обама изјави дека можеби немало да дојде до договор без Русија, која влијаела врз Техеран да прифати потежок договор од оној што го посакувал. Двајцата лидери имале и телефонски разговор при што се согласиле на тесна соработка во спроведувањето на договорот, а изразиле и желба за заедничка работа и во врска со други прашања, како граѓанската војна во Сирија.

XS
SM
MD
LG