Достапни линкови

Ховит - договорот ќе ја повлече земјата од работ


Европратеникот Ричард Ховит кој беше вклучен во преговорите за надминување на политичката криза во Македонија во соопштение вели дека постигнатиот договор може да ја повлече земјата од работ, оти како што вели „ долгата криза има тешки последици за стабилноста на државата, нејзината меѓународна положба и нејзините изгледи за напредок кон членство во Европската унија. Ховит додава дека сега е важно тоа што новиот договор води кон постојан напредок кон демократски развој на земјата.

„Назначувањето на специјален Обвинител кој ќе работа со целосна автономија на наводите за криминал и корупција кои произлегуваат од прислушуваните разговори мора да се постигне потполно и непристрасно со што ќе се стави со знаење на Европа и на меѓународната заедница дека мора да има правна одговорност за какво било кривично дело“, вели Ховит.

XS
SM
MD
LG