Достапни линкови

Банките во Грција остануваат затворени


Грчките банки, кои беа затворени изминатите две недели поради масовно повлекување на средства и опасноста од целосен крах на системот, засега остануваат затворени, изјави претставник на грчкото Mинистерство за финансии.

„Одморот на банките ќе биде продолжен, изјави официјален претставник, одбивајќи да прецизира кога банките ќе бидат повторно отворени.

Атина синоќа постигна договор со кредиторите, но Владата најпрво треба да усвои серија законски измени во Парламентот пред договорот да стапи во сила.

XS
SM
MD
LG