Достапни линкови

Отворено 55 издание на „Охридско лето“


Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија синоќа на сцената на Античкот театар во Охрид свечено е отворено 55. издание на најголемата музичко сценска манифестација - фестивалот „Охридско лето“. Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој како покровител на манифестацијата го прогласи за отворено 55 издание на Фестивалот, посочи дека „Охридско лето“ не збогатува со музички, сценски и ликовни дела.

XS
SM
MD
LG