Достапни линкови

ИОМ: 150 илјади мигранти во Европа преку Медитеранот


Околу 150 илјади мигранти и бегалци пристигнале во Европа преку Средоземното Море од почетокот на годината и повеќето од нив се прифатени во Грција, соопшти денеска Меѓународната организација за миграција (ИОМ). Според нив, во Грција пристигнале 75,9 илјади луѓе, а во Италија околу 74,900 луѓе. Минатата година преку Медитеранот во Италија пристигнале околу 170 илјади луѓе додека во Грција само 34,500 луѓе. Речиси 60 отсто од тие луѓе се бегалци од Сирија, како и од Авганистан, Ирак, Еритреја и Сомалија.

XS
SM
MD
LG