Достапни линкови

Меркел пристигна во Тирана


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна во главниот град на Албанија, со што ја почна дводневна посета на три балкански земји кои бараат да се приклучи кон Европската унија. Меркел во Тирана ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама и со претседател Бујар Нишани. Албанија од 2014 е земја кандидатка за членство во ЕУ.

Се очекува албански власти да побараат што е можно поскоро да почнат преговорите за членство во ЕУ, но Меркел веројатно ќе бара остри мерки против криминалот и корупцијата.

Подоцна денеска Меркел треба да отпатуваат во Белград, а утре ќе го посети Сараево. Македонија не е на агендата на Меркел.

XS
SM
MD
LG