Достапни линкови

Авганистан - одбиена номинацијата за жена во Врховниот суд


Авганистанскиот парламент ја одби номинацијата на судијката Аниса Расоли да биде првата жена дел од Врховниот суд. Судијката доби 88 гласови од пратениците, а требаше да добие 97 за номинацијата да биде одобрена. Парламентот побара од претседателот Ашраф Гани да номинира друг судија. Како дел од заложбите да се промовираат жени на високи позиции, Гани претходно назначи две жени за гувернаторки.

XS
SM
MD
LG