Достапни линкови

Уапсен Османи, бегалецот од кумановската група


Архивска фотографија - Гошинце.

Во Косово е уапсен Сулејман Османи од селото Брест, еден од осомничен за настаните во Куманово. Тој и побегна на македонската полиција кога им покажувал каде е скриено оружјето украдено за време на нападот на караулата во Гошинце. Османи успеал да избега во Косово. По него беше распишана меѓународна потерница.

XS
SM
MD
LG