Достапни линкови

Русија подига нови обвиненија против Савченко


Украинската пилотка Надја Савченко, која е во притвор во Русија.

Руските обвинители подигнаа нови обвиненија против украинската пилотка Надја Савченко, која е во притвор во Русија. Тие ја обвинуваат за директно учество во убиството на двајца руски новинари кои известувале за конфликтот во источна Украина. Таа претходно беше обвинета за соучество во убиството на новинарите и за нелегално влегување во Русија. Со сегашните обвиненија Савченко може да добие и доживотна казна затвор. Таа ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG