Достапни линкови

Шулц - Грешат оние кои сакаат да ја расцепат еврозоната


Athens, Greece, July 3, 2015.

Грешат оние кои сакаат да ја расцепат еврозоната, изјави денеска претседателот на Европскиот Парламент, Мартин Шулц пред новинарите во Стразбур. Моето лично мислење е дека нашата цел не може да биде Грекзит, изјави тој. Во одговор на новинарско прашање тој посочи дека никогаш не повикувал на оставка на грчкиот премиер Алексис Ципрас или на грчката Влада. Но во неделата пред да бидат познати резултатите од референдумот, Шулц за германското радио рече дека на Атина може да и се наметне да воведе друга валута, ако ја отфрлат програмата на кредиторите.

XS
SM
MD
LG