Достапни линкови

ММФ подготвен да и помогне на Грција


Од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), денеска соопштија дека ја следат ситуацијата во Грција и дека се подготвени да и помогнат, доколку Грција тоа го побара.

„Ние сме подготвени да и помогнеме на Грција, ако побараат да го сториме тоа“, изјави шефицата на ММФ, Кристин Лагард. Нејзината изјава е првата реакција од страна на ММФ по референдум кој се одржа вчера во Грција. Грција и должи на ММФ, а минатата недела не успеа да и отплати долг од 1,7 милијарди долари .

XS
SM
MD
LG