Достапни линкови

За убиството во Ѓорче, 14 години затвор


Нереди во населбата Ѓорче Петров по убиството на Анѓел Петковски, 20 мај 2014.

Судот го осуди на 14 години казна затвор, Насер Ештрефи, за убиството на матурантот Анѓел Петковски, минатата година во населбата Ѓорче Петров. Основниот суд Скопје 1 – Скопје, денеска ја објави пресудата со која Ешрефи е прогласен за виновен за кривичното дело убиство. Судот му ја продолжи мерката притвор до правосилноста на пресудата. По убиството лани во Ѓорче Петров избија протести и судири, при што беа уништени неколку дуќани и кафулиња, а имаше и приведени.

XS
SM
MD
LG