Достапни линкови

Оставка на Јанис Варуфакис


Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис поднесе оставка, информираат грчките електронски весници, повикувајќи се на владини извори. Варуфакис оставката му ја врачил на премиерот Алексис Ципрас. Се смета дека неговото повлекување се должи на силниот притисок од политичките противници за да постигне поповолни услови во преговорите со кредиторите за надминување на грчкиот долг, а исто така и на острите написи и лични напади врз него и неговата сопруга, кои, според медиумите, ја прелеале чашата.

XS
SM
MD
LG