Достапни линкови

Американски сенатор-Обединето против Русија и ИД


Американскиот сенатор Роџер Викер

Американскиот сенатор Роџер Викер изјави дека земјите кои го сакаат мирот треба обединето да одговорат на агресивната Русија и на заканата од милитантите на Исламска држава. Викер, кој е републиканец во интервју за Радио Слободна Европа порача и дека руската анексија на Крим и поддршката на сепаратистите во Украина, Молдавија и Грузија го кршат речиси секој принцип од Хелсиншкиот договор и Повелбата на ОН.

Според него, важно е „слободниот свет“ да застане цврсто и да ја говори вистината и да им покаже на сите оти не ги признава акциите на рускиот претседател Владимир Путин. Потребно е меѓународната заедица да покаже сила, како што наведе тој во борбата против Исламската држава, кој е опасен рак.

XS
SM
MD
LG