Достапни линкови

Веруфакис-Референдумот ќе даде одговор на ултиматумот


Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изјави денеска дека референдумот на Грците има ја дава можноста да си го кажат своето мислење за „ултиматумот“ за штедење, што им е ставен од другите земји во еврозоната. Тој по гласањето порача и дека „сериозните грешки“ на еврозоната довеле до барањата за ново штедење. Според него, денешното гласање и дава надеж на Европа дека заедничката валута и демократијата можат да опстојуваат истовремено.

XS
SM
MD
LG