Достапни линкови

Серија воздушни напади врз ИД во Сирија


Коалицијата предводена од САД денеска спровела серија од 16 воздушни напади врз сириското засолниште на Исламската држава во гардот Рака, што претставува еден од најголемите напади врз милитантната група. Според соопштението, коалиционите сили успешно погодиле неколку позиции, при што биле унишени неколку транзит рути на милитантите во Рака, кој се смета за главен град на исламскиот калифат прогласен од Исламската држава во Сирија и Ирак. Нападите, како што е наведено сериозно им ја нарушиле на милитантите слободата на движење.

XS
SM
MD
LG