Достапни линкови

Ципрас-Народот одлучува за својата судбина


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека неговата презадолжена земја е одлучна во тоа да донесе одлука за сопствената судбина во еврозоната, бидејќи граѓаните ќе се изјаснат на вонредниот референдум што се одржува денеска. Според него, никој не може да ја игнорира пораката на одлучност на народот кој ја земал судбината во свои раце. На местото каде Ципрас гласаше на референдумот во Атина беше дочекан со овации и извици на „Охи, охи", односно „Не, не“.

XS
SM
MD
LG