Достапни линкови

Напредок во преговорите за иранската нуклеарна програма


Нуклеарните постројки во Иран

Иран и шесте светски сили остварија напредок во олеснувањето на санкциите врз Техеран за време на вчерашните нуклеарни преговори во Виена, но тие останале поделени за некои прашања. Дипломати соопштија дека тие постигнале некаков договор за механизам со кој ќе се суспендираат санкциите на САД и ЕУ врз Иран. Но, шесте светски сили треба да се договорат и за резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која ќе се повлечат санкциите врз Иран, но ќе остане можност за нивно повторно спроведување доколку земјата не го почитува идниот договор.

XS
SM
MD
LG