Достапни линкови

УНЕСКО со осуда за уништените статуи од Палмира


Директорот на УНЕСКО, Ирина Бокова

УНЕСКО го осуди уништувањето на статуите од сирискиот антички град Палмира од страна на милитантите на Исламската држава. Милитантите соопштија дека уништиле шест статуи, кои се со непроценлива вредност кои биле конфискувани од трговец со артефакти по неговото сослушување од исламскиот суд. Директорот на УНЕСКО, Ирина Бокова изјави дека тоа ја рефлектира бруталноста на екстремистичката група и е непочитување на сириската култура.

XS
SM
MD
LG