Достапни линкови

Истрага за полициското насилство на протестите во Ерменија


Судирите на протестите на 23 јуни во Ереван.

Ерменските власти започнаа истрага за полицајците вмешани во насилството врз демонстрантите за време на протестите против зголемување на цената на струјата. Специјалниот истражен комитет соопшти дека била отворена истрага за полициското насилство, злоупотреба на моќта и спречување на новинари да ја вршат нивната работа.

Во Ереван две нeдели се одржуваат протести против највеното зголемување на цената на струјата за 16 проценти од авугст. На протестите на 23 јуни полицајците против демонстрантите употребија гумени куршуми и водени топови.

XS
SM
MD
LG