Достапни линкови

Проруските бунтовници се повлекле од Мариупол


Проруските бунтовници се повлекле од борбената линија во близина на стратешкиот пристанишен град Мариупол. Портпаролот на украинската војска, Олександар Мортузјаник изјави дека сепаратистите се повлекле накај истокот, при што го оставиле селото Широкине целосно уништено. Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Украина соопшти дека сите позиции и бункери кои биле окупирани од проруските бунтовници во селото сега се слободни.

XS
SM
MD
LG