Достапни линкови

ММФ и Светска банка не одобриле заем за Украина


Украинската министерка за финансии Натали Јареско

Украинската министерка за финансии Натали Јареско изјави дека Владата не успеала да добие 3 милијарди долари заем од ММФ и Светска банка поради тоа што земјата не успеала да ги оствари нивите барања за реформи. Од ММФ пред два дена соопштија дека ќе и обезбеди средства на Украина доколку земјата ги исполни нивните услови. Јареско на социјалната мрежа Фејсбук го повика украинскиот парламент да ги усвои потребните закони со кои ќе се остварат реформите со цел земјата да го оствари потребниот напредок.

XS
SM
MD
LG