Достапни линкови

НАТО отвори командно-контролен центар во Романија


Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој е во еднодневна посета на Букурешт, отвори командно-контролен центар на Алијансата, кој е првиот од шесте вакви штабови од тој тип, предвидени во Источна Европа.Тој центар нема да биде воена база, туку мал штаб со исклучително „одбранбена“ цел, рече Столтенберг. Според него, тоа е дел од важен план - „најсуштинско зајакнување на колективната одбрана на НАТО по крајот на Студената војна“.

XS
SM
MD
LG