Достапни линкови

Попоски - Препораката зависи од реформите и кризата


Потребно ни е решение на политичката криза, пред се заради нас, за да не мора македонските граѓани и економијата да плаќаат цех непотребно, и е во интерес на сите да го избегнеме, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски на новинарски прашања по денешната тркалезна маса на тема „Улогата на малите земји во асиметричниот свет“ .

Според него, препораката за почеток на преговорите со ЕУ е одлука која има политичка тежина и која ќе зависи од два аспекта-реформите и политичката криза.

XS
SM
MD
LG