Достапни линкови

Ципрас чека одговор од кредиторите


Грчкиот премиер Алексис Ципрас во јавното обраќање денеска рече дека чекаат одговор од меѓународните кредитори за новата понуда за која им пишал. Тој повтори дека ги отфрлиле барањата на трите кредитори, Европската комисија, Европската централна банка и ММФ, затоа што биле неприфатливи. Тој рече дека референдум во недела ќе има и дека ако гласаат со „не“ нема да значи дека Грција ќе излезе од еврозоната. Според него, ако се гласа со „не“, тоа ќе значи притисок врз кредиторите.

Европа мора да престане да се однесува недемократски, рече Ципрас.

XS
SM
MD
LG