Достапни линкови

ЕК: Референдумското прашање во Грција е бесмислено


Европската комисија денеска го прогласи прашањето за претстојниот референдум во Грција за бесмислено, бидејќи со него се бара оценка на спасувачката програма, која конечно истече на полноќ.

Се уште сакаме да постигнеме договор и да помогнеме на Грција, вратата за преговори за нова програма останува отворена, изјави заменикот претседател на ЕК Валдис Домбровскис.

Според него државите од еврозоната треба да проценат дали да водат преговори за нова спасувачка програма, нагласувајќи дека еврозоната треба да не прави ништо, пред да биде разјаснета одлуката дали ќе има нова програма.

XS
SM
MD
LG